pod red.: Marka Iwanowskiego
Opuscula Iaponica et Slavica
Vol. 1
Japonia pociąga badaczy dużymi kontrastami, tym, że harmonijnie współistnieją tam nowoczesne technologie oraz z pietyzmem kultywowane starożytne rzemiosła czy obyczaje. Fascynację budzi piękny język japoński, w którym jak w mozaice splotły się strukturalnie różne języki: starojapoński i chiński.
250 tysięcy ciekawych słów. Leksykon przypomnień. Tom III (K-Nę)
Przekazuję Czytelniczkom i Czytelnikom trzeci tom Leksykonu.
Dwujęzyczny tomik poezji - polskim i angielskim
Nie mamy żadnego źródłowego przekazu pochodzenia nazwy Szczebrzeszyn.
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Fotoprzegląd frazematyczny (2). Tom XLII
Masa słownictwa polskiego okresu od końca wieku XVIII do dziś, złożona z pojedynczych wyrazów, ale niezarejestrowana w naszych podstawowych słownikach ogólnych (od „Lindego” do „Dubisza”), jest fascynująco duża i wystarczająco liczna, by opracować nowego „Doroszewskiego” o objętości co najmniej 400 000 haseł.
Wyrażenia parentetyczne w strukturze wypowiedzi
Książka Wyrażenia parentetyczne w strukturze wypowiedzi - właściwości semantyczne, składniowe, prozodyczne przynosi odpowiedź na dwa ważne pytania: po pierwsze, czym jest parenteza; po drugie, czy należy ona w języku do narzędzi, czy też do działań na narzędziach.
Speculum Linguisticum. Vol. II
Tom drugi Speculum Linguisticum, który ukazuje się już w kilka tygodni po wydaniu przez BEL Studio tomu pierwszego, zawiera 12 artykułów o różnorodnej tematyce filologiczno-lingwistycznej (polonistycznej, slawistycznej, anglistycznej, ogólnojęzykoznawczej,a także ugrofińskiej).
Prawnomiędzynarodowe aspekty zmian klimatycznych
Celem niniejszego opracowania było przeprowadzenie kompleksowej analizy dokumentów międzynarodowych dotyczących problemu zmian klimatycznych.
Prezentowane opowiadania to opisy historii i wydarzeń, których tematyka i klimat obejmują zagadnienia historyczno–wojskowe i społeczne, ujęte i przekazane w konwencji gawędy weteranów i świadków wydarzeń sprzed lat i takich całkiem współczesnych
Polski Rocznik Muzykologiczny 2013
Większość artykułów zgromadzonych w XI tomie Rocznika dotyczy nurtu dziejów kultury muzycznej stykającego się z kwestiami wyznaniowymi. Teksty te są bowiem pokłosiem 42. Konferencji Muzykologicznej ZKP „Musica ecclesiastica – vetus et nova” (Opole–Nysa 2013).