Linguistica Bidgostiana. Series Nova. Vol. 1
Od Redaktora... Dzięki uprzejmości warszawskiego Wydawnictwa BEL Studio możliwa jest obecnie kontynuacja publikowania tego pisma pod zmienionym (uzupełnionym) tytułem i w zmienionej formule. „Linguistica Bidgostiana. Series Nova” (LB SN) mają być z założenia serią wydawniczą o rocznej częstotliwości ukazywania się....
W przedmowie do 1. tomu Fotocytatografii polskiej (FP) przedstawiłem tylko niektóre okoliczności powstania i założenia swojej nowej fotodokumentacyjnej serii wydawniczej, która wyrasta w sposób oczywisty z serii wcześniejszej - DLJP.
250 tysięcy ciekawych słów. Leksykon przypomnień. Tom VI (Tp-Ż)
Dobór haseł niniejszego opracowania jest subiektywny, ale podstawę tego doboru stanowi siatka haseł Słownika języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego (=SJPDor.).
pod red.: Marka Iwanowskiego
Opuscula Iaponica et Slavica
Vol. 2
Japonia pociąga badaczy dużymi kontrastami, tym, że harmonijnie współistnieją tam nowoczesne technologie oraz z pietyzmem kultywowane starożytne rzemiosła czy obyczaje. Fascynację budzi piękny język japoński, w którym jak w mozaice splotły się strukturalnie różne języki: starojapoński i chiński.
Jan WAWRZYŃCZYK
Fotocytatografia Polska (3)
W kolejnych tomach FP będę się starał nadrobić pewne wyraziste braki w dokumentowaniu polskiej leksyki utrwalonej w tekstach powstałych i wydanych po roku 1989, czyli sięgać jak najczęściej do prasy „niemainstreamowej”, do prasy niezależnej, która nie należy do źródeł regularnie, często ekscerpowanychprzez badaczki i badaczy współczesnej polszczyzny . Smutne jest, że publikowane są prace naukowe, w których podstawowe źródło materiału dokumentacyjnego stanowi jedynie „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Wprost” oraz, lastbut not least, „Tygodnik Powszechny”. Trudno nie myśleć z niepokojem o takim daltonizmie badawczym...Jednostki języka rejestrowane w FP nie są dobierane według ściśle określonych kryteriów; można sobie na to pozwolić przy przyjętym przeze mnie założeniu, że idzie o ekscerpcję i dokumentację totalną okresu wskazanego wpodtytule FP, o wzbogacanie dokumentacji już istniejącej, powstałej i wciąż powstającej dzięki trudowi wielu osób; wysiłki ich doceniamy - liczbą mnogą obejmuję P. Wierzchonia - planując w budowanym przez nas NarodowymFotokorpusie Języka Polskiego wprowadzenie danych metainformacyjnych, przyhasłowych odsyłaczy bibliograficznych, które będą pewną nowością w korpusologii.
Opinia o książce:Książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją, traktującą o ekonomicznych zagadnieniach turystyki żeglarskiej.
Celem monografii jest prezentacja dokonań naukowych osób, które niejednokrotnie wkraczają dopiero w świat językoznawstwa i poszukują w nim dla siebie miejsca, patrząc jednocześnie na obserwowane przez siebie fakty językowe w sposób świeży, twórczy i odkrywczy.
Major von Kurtitz czyli część trzecia dalszych losów Nikodema Dyzmy
Major von Kurtitz, doskonale oddaje pełną napiecia, dramatyczną atmosferę tuż przez wybuchem II wojny światowej. Intencją autora było ukazanie bolesnej, często niedopowiedzianej prawdy o tamtych czasach w przystępnej dla czytelnika formie.
250 tysięcy ciekawych słów. Leksykon przypomnień. Tom V (Prog-Tó)
Dobór haseł niniejszego opracowania jest subiektywny, ale podstawę tego doboru stanowi siatka haseł Słownika języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego (=SJPDor.).
Polski Rocznik Muzykologiczny 2014
Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki Wszystkie teksty niniejszego tomu zostały zamówione u znawców dzieła Kolberga i problematyki etnomuzykologicznej oraz dziedzin pokrewnych, jak historia kultury czy etnolingwistyka. Tematyka artykułów była prezentowana i dyskutowana podczas konferencji „Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki”, organizowanej 21–22 lutego 2014 przez Związek Kompozytorów Polskich, Instytut Sztuki PAN oraz Instytut Muzykologii UW, który był jej gospodarzem.