Wyrównywanie ciśnienia we freedivingu i nurkowaniu sprzętowym
- Dodaj recenzję:
- Kod: 1391
-
Dostępność:
Jest
- Autor: Tomasz „Nitas” Nitka
- ISBN: 978-83-959003-0-3
- Format / Liczba stron: B5 / 302
- Oprawa: twarda
- Wyd. / rok wydania: 1 / 2021
- szt.
- 109,00 zł
Jest to unikalna pozycja nie tylko na rynku polskim ale i światowym. Obejmuje całokształt zagadnień związanych z wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym, opisy mechanizmów otwierania trąbek słuchowych, poszczególnych technik do tego prowadzących, sposoby ich opanowania, problemy na jakie napotykają nurkowie i metody radzenia sobie z nimi. Zawiera ona również przykłady ćwiczeń poprawiających skuteczność wyrównywania ciśnienia, a także gadżetów, którymi posługują w tym celu się nurkowie.
Wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym jest równie istotne we freedivingu, jak i w nurkowaniu sprzętowym, bo niezależnie od rodzaju uprawianego nurkowania, nie da się zanurkować, jeśli ciśnienia w uszach się nie wyrówna. Prowadzące do tego celu metody, którymi posługują się obie grupy nurków są częściowo zbieżne. Jednak specyfika nurkowania na zatrzymanym oddechu (odwrócona pozycja i malejąca wraz z głębokością objętość dostępnego powietrza), wymusza konieczność posługiwania się technikami bardziej zaawansowanymi. Niektóre spośród nich nadają się również do nurkowania sprzętowego i stanowią doskonałą alternatywę dla powszechnie stosowanej Valsalvy (zwłaszcza w przypadku tych sprzętowców, którzy mają powtarzające się problemy z otwieraniem trąbek słuchowych). Jednak nie dotyczy to wszystkich technik stosowanych przez freediverów. Niektóre z nich nie mają żadnego zastosowania w nurkowaniu scuba, dlatego dla ułatwienia poruszania się po książce, strony zawierające informacje istotne wyłącznie dla freediverów oznaczone są szarym tłem. Stanowią one około jedną czwartą całości. Ten sam sposób oznaczania treści istotnych tylko dla freediverów dotyczy również spisu treści.
Książka liczy 300 stron i jest opatrzona około 120 ilustracjami, a najważniejsze kwestie dla łatwiejszego zapamiętania umieszczono w wyraźnie oddzielnych ramkach. Po każdym rozdziale znajduje się jedna lub dwie strony przeznaczone na notatki. Tak, dobrze czytasz. To książka, po której można, a nawet należy pisać. Najlepiej właśnie na tych stronach. Założenie jest bowiem takie, że ma ona pomagać w codziennej praktyce nurkowej i w doskonaleniu umiejętności każdego jej czytelnika. Zapisanie reakcji swojego organizmu na różne techniki czy ćwiczenia dotyczące wyrównywania ciśnienia w miejscu, które stanowi kompendium wiedzy na ten temat (a przynajmniej ma ambicję stanowić), wydało mi się dobrym pomysłem.
Fragment 1 – Valsalva
Fragment 2 - Frenzel wstęp
Fragment 3 - Mouthfill
Fragment 4 - BTV
Fragment 5 - Barotraumy