Nowe metody i algorytmy tomografii procesowej
W książce przedstawiono nowe metody i algorytmy wykorzystujace pole elektryczne w badaniach nieniszczacych obiektów przestrzennych z zastosowaniem technik tomografii procesowej: impedancyjnej, pojemnosciowej i ultradźwiekowej.
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Nowe fotomateriały z lat 1901-2010. Tom II
Tom niniejszy zawiera drugą część zbioru ekscerptów z lat 30. XX w. rozpoczynających się na literę a- (anulacja – ażydowski). Książka jest kontynuacją pierwszego tomu pt. Depozytorium leksykalne języka polskiego... (DLJP), zwłaszcza jego części FOTOMATERIAŁY.
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Nowe fotomateriały z lat 1901-2010. Tom VIII
Niniejszy tom, nie przynosi jakichś nadzwyczajnych fotoniespodzianek, niemniej zawarta w nim dokumentacja 1270 pozycji leksykograficznych to materiał niewątpliwie wzbogacający naszą sporą już kolekcję utrwalonych cyfrowo ekscerptów z obszernych i różnorodnych terenów słownictwa polskiego XX-XXI w.
Zmiany geopolityczne w regionie Morza Bałtyckiego w latach 1989-2004
Z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Lamentowicza:Książka kmdr. dr. Józefa Zawadzkiego zawiera kompleksową, geopolityczną analizę porównawczą zmian ustrojowych w regionie Morza Bałtyckiego w latach 1989–2004.
Wojciech Wolański, Dawid Larysz
Biomechanika stabilizacji kręgosłupa szyjnego
Książka stanowi zwarte opracowanie, obejmujące zagadnienia dotyczące biomechaniki stabilizacji kręgosłupa szyjnego. Treści rozdziałów są wynikiem prac badawczych realizowanych we współpracy Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Śląskiej i Katedry i Kliniki Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorzy opisali problemy związane ze stabilizacją kręgosłupa szyjnego człowieka. Szczególną uwagę zwrócili na analizę wpływu zjawisk związanych ze stanem chorobowym i procesem leczenia kręgosłupa na jego biomechanikę. Ciekawa propozycja z punktu widzenia medycyny jest sposób postępowania inżynierskiego we wspomaganiu planowania operacji neurochirurgicznych. Zastosowane narzędzia do analizy procesów w układzie kręgosłup-implant obejmowały nowoczesne metody wizualizacji oraz symulacji numerycznej.
W książce zaprezentowano podstawy teoretyczne związane z zagadnieniami zwrotności pojazdów, zwłaszcza wieloosiowych. Przedstawiono w ujęciu analitycznym zagadnienia zwrotności samochodów ciężarowych wykorzystywanych w sektorach: przemysłu (kopalnie, budowy), służb ratowniczych (straż pożarna, pojazdy ewakuacji technicznej) oraz wojskowych. Zaproponowano metodę zmniejszenia promienia skrętu przez co poprawę efektywności tych pojazdów w wykonywaniu zadań zgodnych z przeznaczeniem.
Bibliografia prac Andrzeja Bogusławskiego
Osiągnięcia badawcze Profesora Bogusławskiego są imponujące: dwadzieścia pięć monografii, kilka słowników oraz tomów przez Niego redagowanych, około 400 artykułów z zakresu filozofii języka, semiotyki, semantyki, pragmatyki, leksykologii, leksykografii, składni, fleksji, słowotwórstwa, fonologii, teorii tekstu, teorii przekładu.
Słownictwo nowopolskie. Redatacje
Polska leksyka w okresie od końca XVIII w. do czasów współczesnych, jej rozwój, pojawianie sie jak też zanikanie wyrazów, znaczen, związków wyrazowych, to przedmiot licznych studiów, monografii, artykułów i przyczynków. Miejsce szczególne w tym dorobku zajmują prace poświęcone tzw. nowemu słownictwu polskiemu. Opracowania powstajace w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie od lat siedemdziesiatych XX w. stanowią zbiór danych i metadanych znacznej objetosci. Założenia teoretyczne serii «Nowe słownictwo polskie» były niewatpliwie oceniane przez recenzentów wydawniczych poszczególnych tomów czy ekspertów KBN współdecydujacych o grantach na badania, ale w literaturze przedmiotu, wytwarzanej dość obficie przez innych badaczy słownictwa, zasadniczo nie doczekały sie krytyki; jedynym (bardzo długo, do niedawna) wyjatkiem były moje – poniekad spóźnione, kiedy sama seria nabrała już dużego rozmachu – publikacje.
Witold BODASZEWSKI
Wytrzymałość materiałów. Badania doświadczalne
Książka została ukierunkowana na typowe wyposażenie pracowni Wytrzymałości materiałów, charakterystyczne dla wydziałów mechanicznych i budowlanych politechnik. Oprócz opisu statycznych prób rozciągania, pomiarów twardości i udarności, przedstawiono w niej podstawy tensometrii elektrooporowej oraz elastooptyki. Ograniczono się więc do metod pomiarów odkształcenia, które mają, bądź będą miały, szersze zastosowania w przemyśle.