Łotwa – polityka, bezpieczeństwo, gospodarka. Nowy ład geopolityczny w regionie Morza Bałtyckiego
Łotwa, stosunkowo niewielkie państwo we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
Jan WAWRZYŃCZYK, Eliza MAŁEK
Mały słownik bibliograficzny języka rosyjskiego
T.2.: П–Я
Mały słownik bibliograficzny języka rosyjskiego (unikatowe opracowanie leksykograficzne, zawierające ok. 50 000 artykułów hasłowych)
Europa od zarania dziejów była wstrząsana konfl iktami zbrojnymi, tu powstawały i upadały imperia, tu wojny zabijały miliony jej mieszkańców.
W głąb specjalizacji znaczeń. Przysłówkowe metapredykaty atestacyjne
Tytułowe wchodzenie w głąb specjalizacji znaczeń dokonuje się w tej pracy na trzech różnych płaszczyznach.
Hauptmann Hirsch czyli dalsze losy Nikodema Dyzmy
Kontynuacja dziejów głównego bohatera i innych postaci z powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Warszawa, lata 20. XX wieku. Bezrobotny Nikodem Dyzma, nieokrzesany prostak, wskutek zbiegu okoliczności trafia na bankiet wyższych sfer. Potrącony przez jednego z gości, robi mu awanturę, nie wiedząć, że jest on doradcą premiera.
Jurij D. APRESJAN
Z warsztatu leksykografa
Uroczystość wręczenia Profesorowi Jurijowi Apresjanowi dyplomu nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (5.06.2012 r.) to okazja do zamanifestowania naszej radości z faktu uhonorowania naszego wielkiego Przyjaciela. Formą tej manifestacji niech będzie ten skromny tomik przekładów czterech tekstów z II tomu Izbrannych trudov (1995 r.), który udostępniamy polskiemu środowisku językoznawczemu (tom I – to przetłumaczona już na polski Leksičeskaja semantika).
Euro 2012 jako czynnik rozwoju ekonomicznego województwa pomorskiego
Z recenzji:„ ...Główna problematyka niniejszej ksiązki to ekonomiczne związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy rozwojem gospodarczym i społecznym regionu determinowane w szczególności inwestycjami, a organizacją wielkich imprez sportowych w danym regionie.
Polski Rocznik Muzykologiczny 2011
Niniejszy tom „Polskiego Rocznika Muzykologicznego” ukazuje się na przełomie 2011 i 2012 roku, na stulecie polskiej muzylologii uniwersyteckiej
Jan WAWRZYŃCZYK
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Nowe fotomateriały z lat 1901-2010
Tom X
Niniejszy tom nie przynosi jakichś nadzwyczajnych fotoniespodzianek, niemniej zawarta w nim dokumentacja 1585 pozycji leksykograficznych to materiał niewątpliwie wzbogacający naszą sporą już kolekcję utrwalonych cyfrowo ekscerptów z obszernych i różnorodnych terenów słownictwa polskiego XX–XXI w.