Fotosuplement do Słownika warszawskiego. Indeks a tergo
- Dodaj recenzję:
- Kod: 1285
-
Dostępność:
w ciągu 3 ̶ 5 dni
- Autor: Piotr Wierzchoń, Michał Jankowski, Łukasz Borchman
- ISBN: 978-83-7798-401-7
- Format / Liczba stron: B5 / 882
- Oprawa: twarda
- Wyd. / rok wydania: 1 / 2015
- szt.
- 99,99 zł 79,80 zł
Przedstawiamy tu niezwykły indeks a tergo do Suplementu do Słownika warszawskiego.
Przedmowa
... Indeks ten stanowi ciekawe podsumowanie pewnego cyklu prac fotodokumentacyjnych i lingwochronologizacyjnych, jakie pojawiły się w ostatnich latach... Większe porcje tego typu materiału obejmuje Narodowy Fotokorpus Języka Polskiego (www.nfjp.pl) – projekt realizowany pod kierownictwem Jana Wawrzyńczyka.
Cieszymy się także z opracowania pewnego szablonu dla notowania jednostek hasłowych w postaci a tergo (chodzi tu o notację wykorzystującą schemat przypisów dla części wyrazu hasłowego). W sprawie bardziej mięsistego opisu materiału ujętego w niniejszym opracowaniu odsyłamy do siostrzanego opracowania materiału do Suplementu w układzie a fronte (z którego jesteśmy równie dumni).
...
O licznych pożytkach płynących z lektury tego tekstu chyba nie warto się rozpisywać. Dążyliśmy do rejestracji haseł nieobecnych w Słowniku warszawskim, przy czym interesowało nas najstarsze potwierdzenie w obrębie lat 1930–1939. Tak więc nie jest to spis wyrazów powstałych w latach 30. ubiegłego wieku, ale spis wyrazów, które odnaleźliśmy w tekstach tamtego okresu i których nie odnaleźliśmy w Słowniku warszawskim. Dosyć proste, zamyka się w jednym zdaniu. Wykonawczo zajęło to parę lat roboty. Reasumując, zgromadziliśmy kilkadziesiąt tysięcy mocnych rarytasów leksykograficznych, które układamy a tergo. Atergologia kroczy zdecydowanie ku nowym rejonom. Pracujemy dalej.