Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Źródła, geneza, przemiany
To bardzo ważna pozycja w prężnie rozwijającej się dyscyplinie badań nad tańcem w Polsce nagrodzona w konkursie Narodowego Centrum Kultury jako Najlepsza Praca Pisemna z Zakresu Historii Muzyki Polskiej w 2016 roku
Szwoleżer z Sułkowic czyli odkurzone wspomnienia
Latem roku 1920 wojna z Sowietami rozgorzała w pełni, płonęły wschodnie połacie kraju, a cofające się na całej długości frontu wojska polskie opierały się już o linię Bugu i Wisły. Coraz bardziej realne stawało się okrążenie Warszawy. Na długim, rozciągającym się od północnych do południowych granic froncie, trwały zażarte walki. Z nieustannymi atakami oddziałów bolszewickich ścierały się armie, dywizje, brygady i pułki.
Błędy myślenia powszechnie wykorzystywane są w reklamie, a merytoryczny dyskurs polityczny coraz częściej zastępują fajerwerki chwytów erystycznych i sztuczek socjotechnicznych.
Sztuczna inteligencja nie tylko dla humanistów
Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp ani przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki – zgodzili się naukowcy, uczestnicy sympozjum „Brains, Minds and Machines” zorganizowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA w dniach 4–5 maja 2011r.
Nie mamy żadnego źródłowego przekazu pochodzenia nazwy Szczebrzeszyn.
Książka zawiera obszerne fragmenty oryginalnego tekstu, pozycji z kanonu lektur szkolnych.
Systemy transportu pasażerskiego w regionach
Książka podejmuje, na płaszczyźnie teoretycznej, empirycznej oraz koncepcyjnej, problematykę funkcjonowania, kształtowania, a także przyszłego rozwoju systemów transportu pasażerskiego w ujęciu regionalnym.
Sygnały cyfrowe. Podstawy kodowania i przetwarzania
Książka jest przeznaczona dla studentów informatyki i kierunków pokrewnych, zwłaszcza specjalizujących się w zakresie kodowania i przetwarzania danych multimedialnych.
Świadomość? Ależ to bardzo proste!
Książka nie jest o mózgu, neuronach i synapsach. Zagadnienia te są tylko marginalnie wspomniane. Ona dociera do istoty sprawy. Jak w materialnym tworze z mózgowej galarety powstaje dziwne poczucie świadomości?
Subkultura emo. W kręgu fascynacji doświadczeń i przekonań
Dokonując pewnego rodzaju podsumowania rozważań nad subkulturami młodzieżowymi, zarówno w kontekście teoretycznym, jak i empirycznym, warto postawić sobie następujące pytanie: „emo” — moda czy subkultura?