Formy alternatywne we fleksji nazw miejscowości na obszarze Polski
Książka jest poświęcona formom alternatywnym (wariantywnym) we fleksji polskich nazw miejscowości.
Niniejszy tom „Forum Muzykologicznego” Związku Kompozytorów Polskich dedykowany jest najwybitniejszemu, obok Karola Szymanowskiego, kompozytorowi polskiemu początku XX wieku – Mieczysławowi Karłowiczowi, w stulecie jego przedwczesnej, tragicznej śmierci.
W niniejszym Tomie prezentowane są wybrane referaty XXXIX Konferencji Muzykologicznej Związku Kompozytorów Polskich.
Tym razem Forum Muzykologiczne udostępnia tematykę niezależnie od dorocznych Konferencji Muzykologicznej ZKP
Forum Muzykologiczne 2012-2013
42. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Musica ecclesiastica – vetus et nova” odbyła się w dn. 23–25 października 2013 roku w Opolu i Nysie. Jej współorganizatorem – obok Sekcji Muzykologów ZKP – była Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
W niniejszym tomie „Forum Muzykologicznego” zgromadzono kilka tekstów poświęconych związkom muzyki z innymi dziedzinami sztuki.
Forum Muzykologiczne 2015-2016
Oddajemy do rąk Czytelników kolejny tom „Forum Muzykologicznego”, obejmujący lata 2015–2016.
Forum Muzykologiczne 2017–2018
Oddajemy do rąk Czytelników kolejny tom „Forum Muzykologicznego”, obejmujący lata 2017–2018.
Fotoaddenda do leksykografii polskiej
Książka adresowana do badaczy tzw. nowego słownictwa polskiego.
FOTOCYTATOGRAFIA POLSKA to moja autorska seria, rejestrująca, dokumentująca, fotodokumentująca jednostki języka polskiego, zarówno te nieznane, nieodkryte dotychczas, tające się w górach papieru, w rocznikach starych gazet, czasopism, w piramidach zapomnianych książek, jak też jednostki tak czy inaczej już znane, notowane w rozmaitych słownikach, opracowaniach słownikowych i niesłownikowych, ale w stopniu niewystarczającym, z dokumentacjąniepełną, przypadkową. Istotne jest właśnie „życie wyrazów“, tj. jednostek języka, od momentu ich narodzin aż do całkowitego wygaśnięcia ich aktywności (nie: śmierci). Każda jednostka, która kiedykolwiek zaistniała, jest trwałym znakiem i zarazem fragmentem Rzeczywistości dostępnej nam, ujęzykowionym istotom.