pod red.: Marka Iwanowskiego
Opuscula Iaponica et Slavica
Vol. 2
Japonia pociąga badaczy dużymi kontrastami, tym, że harmonijnie współistnieją tam nowoczesne technologie oraz z pietyzmem kultywowane starożytne rzemiosła czy obyczaje. Fascynację budzi piękny język japoński, w którym jak w mozaice splotły się strukturalnie różne języki: starojapoński i chiński.
pod. red. Macieja GROCHOWSKIEGO
Językoznawstwo w Polsce
Kierunki badań i perspektywy rozwoju
W zbiorze opublikowano dziewięć artykułów omawiających istotną część dorobku językoznawstwa polskiego w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku.Drukowane tu prace były referowane, w wersji skrótowej, podczas uroczystej sesji jubileuszowej zorganizowanej w dniu 4 czerwca 2012 roku przez Komitet Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk z okazji sześćdziesięciolecia jego działalności.
Podstawowe informacje o „Narodowym Fotokorpusie Języka Polskiego”
«Narodowy Fotokorpus Języka Polskiego» (NFJP) to przedsięwzięcie leksykograficzne szczególnego rodzaju. Podejmuje ono na nowo, w nowej formie i w nowych ramach metodologicznych, pewną część tych zadań, które zrealizował zespół autorów pod kierunkiem Witolda Doroszewskiego, tworząc 11-tomowy Słownik języka polskiego (Warszawa 1958–1969).
Podstawy hydrogeomorfologii cieków górskich
W Polsce do rzadkości należą badania hydrobiologiczne, w których do opisu bądź oceny stanu ekosystemu cieku wykorzystuje się badania hydrologiczne.
Podstawy matematyczne propagacji fal uderzeniowych
Książka jest zwięzłym i matematycznie precyzyjnym przedstawieniem teorii propagacji fal uderzeniowych traktowanych jako powierzchnie nieciągłości skokowych parametrów stanu kontinuum materialnego w jego ruchu.
Podstawy teorii sterowania. Wybrane zagadnienia
Przedstawiono opis obiektu sterowania za pomocą równania stanu dla przypadku czasu ciągłego oraz czasu dyskretnego.
W prezentowanej monografii autor podjął próbę przedstawienia dziejów białoruskiego ruchu niepodległościowego.
Przedstawiona publikacja poświęcona jest pojazdom kołowym oraz gąsienicowym zabezpieczenia technicznego dla sprzętu czołgowo-samochodowego.
Przedmiotem rozważań książki jest analiza czynników i uwarunkowań politycznych systemu politycznego państwa wpływających na bezpieczeństwo ekonomiczne Polski w latach 2004–2014, a więc od momentu akcesji do Unii Europejskiej.
Polska polityka wewnętrzna i zewnętrzna w zwierciadle prasy rosyjskiej (2010–2016)
Książka przedstawia spojrzenie rosyjskich dziennikarzy na polską politykę wewnętrzną oraz zagraniczną w latach 2010-2016