Polskie przysłówki tempa. Studium semantyczne
Dla pojęcia tempa relewantne są pojęcia zmiany i czasu. Pojęcia to jest częścią struktury semantycznej każdego czasownika komunikującego czynność lub proces, nie należy natomiast do znaczenia czasowników zdarzeniowych.
Nasz świat w słowach polskich i rosyjskich zaklęty
Słowo, najbardziej potrzebne i najbardziej precyzyjne narzędzie, jakim posługuje się istota ludzka, służy jej we wszystkich dziedzinach życia.
Fotoaddenda do leksykografii polskiej
Książka adresowana do badaczy tzw. nowego słownictwa polskiego.
Prace FILOLOGICZNE. Seria językoznawcza. Tom LVI
CZĘŚĆ ITeksty dedykowane Profesorowi Januszowi Siatkowskiemu z okazji 80-lecia urodzin CZĘŚĆ IIPrace językoznawcze
Problemy składni funkcjonalnej
Książka stanowi wybór 17 tekstów, związanych tematycznie z opisem niektórych problemów składni polskiej i publikowanych w różnych tomach językoznawczych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Jest to książka z zakresu teorii i filozofii języka oparta w swej warstwie ilustracyjnej głównie na faktach polszczyzny; wśród filologów może więc zainteresować szczególnie polonistów.
Formy alternatywne we fleksji nazw miejscowości na obszarze Polski
Książka jest poświęcona formom alternatywnym (wariantywnym) we fleksji polskich nazw miejscowości.
Problemy formalnego opisu składni polskiej
Niniejsza książka ma charakter interdyscyplinarny - przedstawia badania korzystające jednocześnie z metod lingwistycznych i informatycznych.
A Study in the Linguistics-Philosophy Interface
W książce przedstawiono refleksje prowadzące, do ustalenia podstaw dającego się przyjąć światopoglądu racjonalnego. Ów światopogląd jest rozumiany jako uznanie tez najogólniejszych, jakie można wyczytać z semantycznej, tzn. poznawczej, strony Języka – jako szczególnego środka ujmowania przez ludzi wszelkich stanów rzeczy.