Jan WAWRZYŃCZYK, Eliza MAŁEK
Mały słownik bibliograficzny języka rosyjskiego
T.2.: П–Я
Mały słownik bibliograficzny języka rosyjskiego (unikatowe opracowanie leksykograficzne, zawierające ok. 50 000 artykułów hasłowych)
W głąb specjalizacji znaczeń. Przysłówkowe metapredykaty atestacyjne
Tytułowe wchodzenie w głąb specjalizacji znaczeń dokonuje się w tej pracy na trzech różnych płaszczyznach.
Jurij D. APRESJAN
Z warsztatu leksykografa
Uroczystość wręczenia Profesorowi Jurijowi Apresjanowi dyplomu nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (5.06.2012 r.) to okazja do zamanifestowania naszej radości z faktu uhonorowania naszego wielkiego Przyjaciela. Formą tej manifestacji niech będzie ten skromny tomik przekładów czterech tekstów z II tomu Izbrannych trudov (1995 r.), który udostępniamy polskiemu środowisku językoznawczemu (tom I – to przetłumaczona już na polski Leksičeskaja semantika).
Jan WAWRZYŃCZYK
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Nowe fotomateriały z lat 1901-2010
Tom X
Niniejszy tom nie przynosi jakichś nadzwyczajnych fotoniespodzianek, niemniej zawarta w nim dokumentacja 1585 pozycji leksykograficznych to materiał niewątpliwie wzbogacający naszą sporą już kolekcję utrwalonych cyfrowo ekscerptów z obszernych i różnorodnych terenów słownictwa polskiego XX–XXI w.
Osoby i działania. Wokół "Słownika nazw osobowych"
Zawarte w tym tomie rozważania układają się w trzy części: I. Założenia opisu leksykograficznego; II. Studia szczegółowe; III. Problemy opisu semantycznego.
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Nowe fotomateriały z lat 1901-2010. Tom II
Tom niniejszy zawiera drugą część zbioru ekscerptów z lat 30. XX w. rozpoczynających się na literę a- (anulacja – ażydowski). Książka jest kontynuacją pierwszego tomu pt. Depozytorium leksykalne języka polskiego... (DLJP), zwłaszcza jego części FOTOMATERIAŁY.
Depozytorium leksykalne języka polskiego. Nowe fotomateriały z lat 1901-2010. Tom VIII
Niniejszy tom, nie przynosi jakichś nadzwyczajnych fotoniespodzianek, niemniej zawarta w nim dokumentacja 1270 pozycji leksykograficznych to materiał niewątpliwie wzbogacający naszą sporą już kolekcję utrwalonych cyfrowo ekscerptów z obszernych i różnorodnych terenów słownictwa polskiego XX-XXI w.
Bibliografia prac Andrzeja Bogusławskiego
Osiągnięcia badawcze Profesora Bogusławskiego są imponujące: dwadzieścia pięć monografii, kilka słowników oraz tomów przez Niego redagowanych, około 400 artykułów z zakresu filozofii języka, semiotyki, semantyki, pragmatyki, leksykologii, leksykografii, składni, fleksji, słowotwórstwa, fonologii, teorii tekstu, teorii przekładu.
Słownictwo nowopolskie. Redatacje
Polska leksyka w okresie od końca XVIII w. do czasów współczesnych, jej rozwój, pojawianie sie jak też zanikanie wyrazów, znaczen, związków wyrazowych, to przedmiot licznych studiów, monografii, artykułów i przyczynków. Miejsce szczególne w tym dorobku zajmują prace poświęcone tzw. nowemu słownictwu polskiemu. Opracowania powstajace w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie od lat siedemdziesiatych XX w. stanowią zbiór danych i metadanych znacznej objetosci. Założenia teoretyczne serii «Nowe słownictwo polskie» były niewatpliwie oceniane przez recenzentów wydawniczych poszczególnych tomów czy ekspertów KBN współdecydujacych o grantach na badania, ale w literaturze przedmiotu, wytwarzanej dość obficie przez innych badaczy słownictwa, zasadniczo nie doczekały sie krytyki; jedynym (bardzo długo, do niedawna) wyjatkiem były moje – poniekad spóźnione, kiedy sama seria nabrała już dużego rozmachu – publikacje.