Rotmistrz Ostrowski czyli część druga dalszych losów Nikodema Dyzmy

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 456
  • Dostępność: Jest
  • Autor: Kazimierz Dymek
  • ISBN: 978-83-7798-074-3
  • Format / Liczba stron: B5 / 438
  • Oprawa: miękka lub twarda
  • szt.
  • 47,25 zł

(...) Rotmistrz Ostrowski ostatkiem sił podniósł się z kolan i pałającymi od wysokiej gorączki oczyma spojrzał na swojego oprawcę. Podarte i przegniłe już prawie łachmany, w jakich chodził od kilku lat, praktycznie opadły mu na podłogę. Wywołało to salwę śmiechu u zebranych, a Sawczenko obszedł dookoła swoją ofiarę i wykonując zamach nogą niespodziewanie i z całej siły kopnął go po raz drugi w plecy. Ostrowski jęknął, a jego ciało znalazło się pod ścianą. Usłużni wartownicy obozowi przywlekli go i z powrotem rzucili na środek salki przesłuchań.
  Na twarzy Sawczenki i jego kompanów pojawił się jadowity uśmiech. Po zadaniu kilkunastu razów szpicrutą, po których twarz i ramiona przesłuchiwanego zmieniły się krwawą miazgę, Sawczenko zadał wreszcie pytanie:
  – Kto to jest Dyzma?! Kto to jest Dyzma i skąd go znasz?! Gadaj, ty ścierwo!
  (fragment powieści).

Wywiad z autorem podczas IV Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym

http://www.youtube.com/watch?v=0WrgpkY4JxY

O AUTORZE:
Podpułkownik dr inż. Kazimierz Dymek (ur. w 1955 r.), absolwent Wydziału Cybernetyki WAT, stopień doktora uzyskał w 1991 r. Zaangażowany m.in. w integrację Polski ze strukturami NATO, został uhonorowany szeregiem odznaczeń państwowych i resortowych. Barwne opowieści rodzinne zainspirowały go do napisania monografii wspomnieniowych: Stanisław z Rudnika oraz Szwoleżer z Sułkowic. Jest również autorem pełnego humoru zbioru opowiadań pt. Cybernetyka przoduje, czyli podchorąży zawsze zdąży. Zafascynowany okresem polskiego międzywojnia napisał dalszy ciąg przygód Nikodema Dyzmy, bohatera powieści T. Dołęgi-Mostowicza. Czytając Hauptmanna Hirscha zanurzamy się w atmosferze ówczesnej Rzeczpospolitej, podglądamy rozgrywki dyplomatyczne między wielkimi mocarstwami i śledzimy tajniki pracy obcych wywiadów. W Rotmistrzu Ostrowskim wędrujemy z Nikodemem Dyzmą aż do Krasnojarska, poznając wstrząsające losy zesłanych na Syberię polskich żołnierzy. Intencją autora było ukazanie historycznej, bolesnej, często niedopowiedzianej prawdy o tamtych czasach w zbeletryzowanej, przystępnej dla czytelnika formie. Język obu powieści jest stylizowany na język literacki z okresu dwudziestolecia, co sprawia, że nie odrywamy się od atmosfery pierwowzoru. Dobrze jest przed ich lekturą sięgnąć po powieść Dołęgi-Mostowicza – nie tylko po to, by przypomnieć sobie fabułę, ale również by docenić pracę Kazimierza Dymka i kunszt jego książki. Wartka akcja, barwne postacie, wielość różnorodnych wątków i niepowtarzalny klimat przedwojennej Polski – to także świetny materiał na scenariusz filmowy.

 

Spis treści w formacie PDF
Fragment książki w formacie PDF


Polecamy dalsze losy bohaterów powieści:


Wsześniejsze losy bohaterów powieści opisali: