Mówienie i prawda. O czasownikowych wykładnikach wiedzy niezweryfikowanej przez mówiącego
Przedmiot książki stanowi analiza semantyczno-składniowych właściwości grupy polskich czasowników, takich jak twierdzić, że_, stwierdzić, że_, utrzymywać, że_, zapewniać, że_, deklarować, że_, oświadczać, że_ i głosić, że_.
Jest to podręcznik akademicki przeznaczony dla studentów uczelni technicznych studiujących na kierunku informatyka.
Logistyka. Systemy, modelowanie, informatyzacja
Książka poświęcona jest wybranym teoretycznym i praktycznym aspektom funkcjonowania systemów i procesów logistycznych. Treść książki ujęto w czterech częściach.
Słowo i wypowiedź 1. Zbiór zadań do nauki o języku polskim
Ta książka, to propozycja ćwiczeń z komentarzem teoretycznym, odpowiadających zakresem dwóm powiązanym ze sobą kursom uniwersyteckim prowadzonym w ramach nauki językoznawstwa synchronicznego: wprowadzeniu do nauki o języku i gramatyce opisowej języka polskiego.
Dwa studia z teorii fleksji (i inne przyczynki)
Książka została wydana we współpracy z Wydziałem Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Lingwistyki Formalnej).
O tłumaczach, prawnikach, lekarzach i urzędnikach
Jest to pierwsza na rynku polskim książka przedstawiająca pracę tłumaczy ustnych środowiskowych w polskich sądach, szpitalach, ośrodkach zdrowia oraz w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Warszawie.
Mały słownik bibliograficzny języka rosyjskiego. Tom 1
Mały słownik bibliograficzny języka rosyjskiego (unikatowe opracowanie leksykograficzne, zawierające ok. 50 000 artykułów hasłowych)
Polskie przysłówki tempa. Studium semantyczne
Dla pojęcia tempa relewantne są pojęcia zmiany i czasu. Pojęcia to jest częścią struktury semantycznej każdego czasownika komunikującego czynność lub proces, nie należy natomiast do znaczenia czasowników zdarzeniowych.
Nasz świat w słowach polskich i rosyjskich zaklęty
Słowo, najbardziej potrzebne i najbardziej precyzyjne narzędzie, jakim posługuje się istota ludzka, służy jej we wszystkich dziedzinach życia.
Polski Rocznik Muzykologiczny 2007-2008
Szósty tom „Polskiego Rocznika Muzykologicznego” dedykowany jest Karolowi Szymanowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę śmierci oraz Hieronimowi Feichtowi w czterdziestą rocznicę śmierci.