Opuscula Iaponica et Slavica vol. IV
Japonia pociąga badaczy dużymi kontrastami, tym, że harmonijnie współistnieją tam nowoczesne technologie oraz z pietyzmem kultywowane starożytne rzemiosła czy obyczaje. Fascynację budzi piękny język japoński, w którym jak w mozaice splotły się strukturalnie różne języki: starojapoński i chiński.
Prezentowane opowiadania to opisy historii i wydarzeń, których tematyka i klimat obejmują zagadnienia historyczno–wojskowe i społeczne, ujęte i przekazane w konwencji gawędy weteranów i świadków wydarzeń sprzed lat i takich całkiem współczesnych
Ochrona sprzętu wojskowego przed korozją
Niniejsza publikacja zawiera rozdziały poświęcone różnym aspektom związanym z przechowywaniem sprzętu wojskowego.
Ochrona osób i mienia. Poradnik
Publikacja jest próbą krytycznego spojrzenia na sferę usług ochrony, zmuszenia do refleksji nad własną wiedzą na jej temat.
O tłumaczach, prawnikach, lekarzach i urzędnikach
Jest to pierwsza na rynku polskim książka przedstawiająca pracę tłumaczy ustnych środowiskowych w polskich sądach, szpitalach, ośrodkach zdrowia oraz w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Warszawie.
Autor kontynuuje swe rozważania światopoglądowe opublikowane w roku 2007 w postaci książki A Study in the Linguistics-Philosophy Interface.
O języku dla Anny Wierzbickiej
W 2018 roku Profesor Anna Wierzbicka ukończyła 80 lat. Grono przyjaciół, kolegów i uczniów (również „przyszywanych”) pragnie z tej okazji wyrazić swój szacunek i podziw, dedykując Jej zbiorek artykułów.
Autorka porusza tematy „tabu”, o których do tej pory nikt nie odważył się pisać w odniesieniu do rodzimego świata nurkowego. Ze swadą i humorem, podpierając się jednocześnie najnowszymi badaniami z dziedziny psychologii, socjologii i nurkowej literatury pisze o różnym podejściu do uprawiania nurkowania wynikającym z różnic płci.
Jest to pierwszy podręcznik do nurkowania technicznego dostępny na naszym rynku.